Meblowanie salonu

Czyli jak stworzyć błogi spokój w rozpędzonej codzienności? Kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania lub domu, podekscytowani możliwością stworzenia swojej własnej, wymarzonej przestrzeni, obiecujemy sobie, że już nigdy, ale to nigdy więcej nie zgromadzimy tylu niepotrzebnych przedmiotów. Praktyka pokazuje jednak, że kierowani sentymentem i wieloma innymi względami jesteśmy w stanie odnowić kolekcję przedmiotów dziwnych i nieprzydatnych w tempie ekspresowym. Jak okiełznać otaczającą nas rzeczywistość?

Sofa z funkcją spania – najważniejszy mebel w salonie

Sofa w wielu mieszkaniach staje się centrum codzienności. Na niej odpoczywamy, zwierzamy się przyjaciółce ze złamanego serca, oglądamy mecze, czy spędzamy czas w gronie rodzinnym. Dlatego tak ważne jest to, by dobrać mebel idealnie do naszych potrzeb. Odpowiednia sofa ma stać się dla nas miejscem wytchnienia po ciężkim dniu. Jeśli poza wygodom ogromnie cenisz też funkcjonalność, wybrana przez ciebie sofa bezwzględnie również musi być wielofunkcyjna, aby sprostać sytuacjom z codziennego życia wziętym. Kiedy przyjrzysz się mieszkaniu z wygodnej sofy, wówczas wszystko stanie się jasne. Plan na ujarzmienie niepoukładanych przedmiotów już sam ułoży się w głowie.

Ława do salonu – nowoczesny stolik kawowy

Chociaż jedzenie i picie na kanapie lub sofie nie jest wskazane ze względu na możliwość zabrudzenia, lub zachlapania mebla, niech pierwszy żuci kamień ten, który nigdy nie zabrał prowiantu na domowy seans filmowy. Wielozadaniowe ławy to idealne rozwiązanie i dopełnienie sofy. Ława, którą możemy rozłożyć do wielkości stołu, lub posiadająca odpowiednio zaprojektowane półki, na których można przechowywać najpotrzebniejsze przedmioty jak książki czy laptop to dobra pomoc w organizowaniu prostszej codzienności. Dodatkowy stolik to także miejsce na postawienie napojów i przekąsek, które usunięte z terenu kanapy, już nie zagrażają jej czystości. 

Regały na książki i fotel do czytania – biblioteczka do salonu

Jednym z najwygodniejszych i bardzo funkcjonalnych mebli jest regał nie koniecznie tylko na książki. Odpowiednio zaprojektowany i przemyślany mebel będzie stanowił integralną część mieszkania w funkcjonalny sposób zagospodarowując przestrzeń, którą możemy wykorzystać na estetyczne poukładanie wielu rzeczy. Na regale w swobodny sposób możesz ustawić książki oraz pamiątki z wakacyjnych podróży. Aby nadać meblowi indywidualnego charakteru, zastosuj organizery. Możesz wybierać spośród materiałów – tworzywo, materiał, papier, wiklina, trawa. Ogromna dostępność kolorów oraz wykończeń daje szerokie spektrum możliwości doboru odpowiedniego designu, a w dalszej perspektywie również jego odświeżenia przez wymianę. Jeśli posiadasz dużo zdjęć rozważ opcję ustawienia ich na wąskich półkach, specjalnie do tego przystosowanych. Dzięki nim możesz dowolnie zmieniać konfiguracje zdjęć bez obawy naruszenia ściany kolejnym haczykiem.

Każdy amator książkowych przygód marzy o specjalnej przestrzeni tylko do obcowania z literaturą. Aby stworzyć mały kącik czytelniczy do regału dobierz wygodny fotel do czytania, w którym będzie można zapaść się na długie godziny. Całość idealnie dopełni designerska lampa stojąca, która nie tylko będzie stanowiła miłe wykończenia, ale też świetnie doświetli kolejne strony książki bez konieczności włączania głównego oświetlenia salonu, co może przeszkadzać innym domownikom. 

Lampy do salonu

Aby cieszyć się najlepszym rezultatem w aranżacji przestrzeni, zadbaj o odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu. Jeśli zależy ci na wyeksponowaniu wydzielonej strefy, skieruj tam mocniejsze światło o ciepłej barwie. Mieszkanie zyskuje dużo więcej harmonii, jeśli zaplanujemy w nim oświetlenie punktowe. Żarówki o ciepłej barwie czy stylowe żarówki o dużej średnicy wyposażone w węglowe żarniki sprawią, że zapomnisz o chaosie czy nadmiarze przedmiotów, które magicznie rozpłyną się w przestrzeni.

Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej wyszukane metody kontrolowania chaosu sprawdzają się tylko do pewnego momentu. Siła tkwi w prostocie i korzystaniu z wielofunkcyjnych i sprytnie zaprojektowanych mebli. 

Źródło wpisu: VERO